Вишиванка має досить значну історію, перші замітки про неї згадуються більш ніж тисячу років тому. Сьогодні традиції її виготовлення, використання матеріалів і кольорів дещо скасовані, але деякі все ж зберегли такі традиції, як самостійне вишивання сорочки, складання схеми з внесенням своїх елементів і використання двох кольорів (чорного і червоного). Тим, кому припав до душі цей елемент гардероба не варто впадати у відчай, якщо вишивка зовсім не йде, адже сьогодні можна купити вишиванки для дітей і дорослих на ярмарках і в спеціалізованих магазинах. Крім того, це може бути виріб ручної роботи, в яке любляча свою справу рукодільниця вклала не тільки свої сили і фантазію, а й душу.
За час свого існування, вишиванка стала предметом різних легенд, традицій і відповідно до теперішнього часу дійшла маса цікавих історій і фактів.
- Першій вишитій сорочці надавали містичне значення. Вважалося, що прикрашена різними символічними візерунками вишиванка, може вберегти від зла. Особлива увага при нанесенні декору приділялася подолу, коміру і рукавам. Дарували вишиванку навіть новонародженим діткам, щоб вона з самого народження оберігала чадо від злих духів.
- Сьогодні орнаменти, які можна побачити на виробі відносяться до більш раннього часу, в період, коли їм надавали особливого значення, родом з язичницького періоду Київської Русі. Найпопулярніші знаки - «Колесо Юпітера» і «Громовий знак», тобто символи, які пов'язані, так чи інакше, з родом.
- Дівчина вважалася придатною до заміжжя, якщо вона вміла вишивати. З самого дитинства мати вчила її цьому ремеслу, адже вважалося, що вона повинна зробити сорочку для свого майбутнього чоловіка. Цьому надавали особливого значення, адже виходячи з вірувань наших предків, чоловік, який отримав від своєї судженої вишиванку, відкривав свою душу, і дівчина завжди могла дізнатися, чи вірний він їй. Вишиваючи, дівчата намовляли особливі слова - заклинання, які і дозволяли дізнатися правду. Таким чином, якщо сорочка після прання набувала інший відтінок, значить чоловік не вірний, як говорили предки «схопився чоловік у гречку».
- Чумаки віддавали на прання сорочку тільки одній дівчині, іншим не дозволялося чіпати. Таким чином, чоловік давав зрозуміти, що у нього є тільки одна єдина жінка, і він зберігає їй вірність. Сьогодні ця традиція дещо видозмінилася, і чоловікові дійсно пере тільки одна жінка, причому весь одяг.
- У кожному регіоні України був свій унікальний орнамент. Крім цього різними були кольори, техніка, візерунок і фасон сорочки. Сучасні вишиванки в Україні виготовляються абсолютно з будь-яких матеріалів та візерунками, хоча вони і включають елементи, яким раніше надавалося велике значення, але вже не мають тієї сили.
- Борщевська вишиванка вважається найоригінальнішою. Для її створення використовуються тільки чорні нитки. Хоча, вона має досить сумну історію. За часів набігів татар, жінки в знак скорботи вишивали такі сорочки і носили протягом декількох поколінь.