З 2011 року ставки податку на доходи (ПДФО) визначаються в IV-му розділі Податкового кодексу України (ПКУ). Окремо потрібно відзначити, що для більшості співгромадян в переважній більшості випадків ставка ПДФО (або, як його ще називають, прибуткового податку), тепер (з 2016 року) складе 18%.
Редакція ПКУ 2011 року не стала істиною в останній інстанції, він періодично змінюється (і навіть частіше, ніж хотілося б). Останні зміни, що стосуються доходів фізосіб, вступили в силу з 1 січня 2016 року.

Законодавство України дає можливість підприємствам вибрати найбільш прийнятну для них систему оподаткування з урахуванням схеми роботи, запропонованого виду діяльності, оборотів, інших суттєвих моментів здійснення господарської діяльності.

Підприємства за загальною системою оподаткування сплачують податок на прибуток у розмірі 18% (у 2016 році) від суми оподатковуваного прибутку. Прибуток підраховується шляхом ведення на підприємстві податкового обліку, підрахунку доходів и витрат. Основним нормативним документом для платників податку на прибуток є Податковий кодекс України. До цього моменту діяв Закон України 28.12.1994 р. № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств».

Крім того, суб'єкти господарювання, оборот яких перевищує 1 000 000 гривень за календарний рік, зобов'язані зареєструватися платниками податку на додану вартість. Ставка податку на сьогоднішній день в Україні ставить двадцять відсотків.

Якщо суб'єкт господарювання юридична особа, у котрій за рік середня кількість працюючих не перевищувала 50 осіб, а обсяг доходу склали не більше 5 млн. грн., то, як указано в нормах Податкового кодексу України такий суб'єкт може вибрати 3-ю групу спрощеної системи оподаткування: або 2% від доходу зі сплат податку на додану вартість, або ж 4% від доходу без сплат ПДВ.

Слід мати на увазі ще деякі обмеження, що не дозволяють підприємству перейти на спрощений систему оподаткування. В Україні також існує така форма суб'єкта господарювання як фізична особа-підприємець. Він також може вибирати систему податків як загальну, так и спрощену. При цьому для того, щоб фізична особа-підприємець могла здійснювати підприємницьку діяльність, не створюючи при цьому юридичної особи і бути на спрощеній системі оподаткування, існує ряд обмежень.

В окремих випадках (при імпорті послуг від нерезидента) платник одного податку є податковим агентом зі сплати ПДВ з вартості таких послуг до бюджету.