Поняття самовільного будівництва досить об'ємне. Простими словами, самобуд - це будівлі і споруди, які зведені з порушеннями норм будівництва, або дозвіл на роботи не було отримано зовсім, або споруда таких об'єктів не допускається цільовим призначенням ділянки.

Звернувшись до експертного сервісу ДОЗВИЛ ви не тільки зможете ознайомитися зі всією  інформацією щодо самовільного будівництва, але й отримаєте компетентну допомогу у легалізації незаконного будівництва.

Таким чином, невеликі технічні неточності та невідповідність виду дозволеного використання ділянки - два підстави вважати споруду незаконною. Тільки в першому випадку узгодження пройде без проблем, і об'єкт придбає законний статус, а в другому ситуація, швидше за все, закінчиться знесенням.

Власникам важливо розуміти, що будівництво на ділянці не повинно здійснюватися виходячи тільки лише з їх побажань. Дозвіл на будівництво, узгодження з адміністрацією, проходження проекту - не просто формальність, а обов'язкові процедури, які позбавлять від труднощів надалі.

Ознаки самовільної будівлі

Об'єкти вважаються самобудом в наступних випадках:

  • будівля була зведена на земельній ділянці, не призначеному під будівництво;
  • відсутність дозволу на будівництво і затвердженого проекту будівлі;
  • істотні порушення встановлених будівельних правил і норм;
  • перепланування та реконструкція.

Будь-який з цих пунктів не дає вільно розпоряджатися майном. Поки самовільна споруда не легалізована, її не можна продати, здати в оренду, подарувати або здійснити будь-які інші юридичні дії.

Основна причина самобуду - незнання громадян про необхідність отримання дозволів і відсутність узгодження з місцевою адміністрацією. Порушення процедури легалізації об'єкта самочинного будівництва може спричинити адміністративне стягнення у вигляді штрафу, а в гіршому випадку - припис про знесення, причому за власні кошти.

За яких умов можлива легалізація самобуду?

Порядок легалізації самобуду посилюється з кожним роком. До того ж тим, хто добровільно звертається до органів влади з наміром узаконити будівництво, зазвичай йдуть назустріч.

Легалізація самобуду можлива при дотриманні наступних умов:

  • у забудовника є право вести будівельні роботи на земельній ділянці (земельна ділянка знаходиться у власності, а не в оренді);
  • якщо власник об'єкта (будівлі, споруди, іншого споруди), зведеного або створеного з порушенням встановлених законом правил використання земельної ділянки, не знав або не міг знати про дії таких обмежень щодо належного йому ділянки;
  • будова відповідає технічним вимогам і містобудівної документації;
  • споруда не зачіпає права третіх осіб і не несе загрози життю громадян.