Цінність і корисність ґрунту залежить від його родючості та рясності. Достаток ґрунту визначається як вміст мінералів (макро- та мікроелементів) та органічних компонентів у різному ступені розкладання. Родючість грунту - це потенційна здатність передавати необхідні поживні речовини рослинам, які ростуть на ньому. Родючість ґрунту залежить від чисельності, будови профілю, біохімічних та біофізичних властивостей ґрунту в цілому та його окремих генетичних рівнів. З іншого боку, найзагальніше поняття родючості слід розуміти як здатність ґрунтів задовольняти всі життєві потреби рослин, що дозволяє отримувати високі врожаї в даних природних та економічних умовах.

Рясність ґрунту залежить від мінералогічного складу ґрунтового матеріалу, кількості та якості гумусових сполук, сорбційних властивостей, рН ґрунту та інших. Рясність ґрунтів може бути наслідком ґрунтоутворюючих процесів (природних), а може бути штучними. Також можливо розрізнити загальну кількість інгредієнтів та велику кількість засвоюваних інгредієнтів (безпосередньо доступних для рослин).

У корисному ґрунті не повинно бути отруйних сполук, шкідливих мікроорганізмів, шкідників бур’янів. Такого стану можна досягти лише при високому рівні рольової культури. Урожайність рослин, що там знаходяться, також залежить від кліматичних умов, агротехніки та властивостей ґрунту, таких як властивості води, тепла та повітря. У ґрунтах відбувається постійне руйнування гірських порід, мінералів та утворення різних речовин. Мінеральні та органічні компоненти, ґрунтовий розчин та повітря взаємодіють, і відбувається постійний обмін масою та енергією. Ці процеси визначають мінливість рівня родючості ґрунту. Чим цінніший ґрунт, тим більше зростає його продуктивність. Продуктивність ґрунту визначається величиною врожаю з даної одиниці площі. Це насамперед економічна концепція.

Сільськогосподарська корисність ґрунтів знижується через високий вміст піску та скелетних частин, надмірну сухість (що спричиняє ступінчасті ґрунти), високу вологість, згубну дію ерозії та шкідливу діяльність промисловості та гірничої справи. Основне завдання фермера - підвищити родючість ґрунтів та врегулювати максимально високі врожаї сільськогосподарських культур за певних умов. Підвищення родючості ґрунтів можна досягти, застосовуючи фітобіологічні, агрохімічні, агротехнічні та дренажні методи, і в основному весь комплекс цих обробок.