Ще донедавна співробітники поліції могли безперешкодно зупиняти транспортні засоби, коли вважатимуть це за потрібне. Багато хто з досвідчених водіїв пам'ятають класичну ситуацію, коли дорожній інспектор здійснює зупинку автівки і відразу промовляє «Ваші документи!». У сучасних реаліях право правоохоронців зупиняти авто чітко врегульовано законодавством.
Згідно зі статтею 35 діючого закону "Про нацполіцію" чітко окреслено всі причини зупинки авто, тому в інспектора немає жодних повноважень зупиняти будь-які авто і робити це коли йому заманеться. Підставами для зупинки авто, згідно чинному законодавству, є наступне:
-
Водієм були порушені Правила дорожнього руху.
-
Автомобіль перебуває в розшуку.
-
Наявність очевидних ознак несправності транспортного засобу.
-
Водій чи пасажири автомобіля причетні до скоєння ДТП чи будь-якого іншого правопорушення.
-
Якщо водій чи пасажири стали свідками ДТП і поліцейському потрібно провести опитування щодо з'ясування усіх його обставин.
-
Представник правоохоронних органів має право зупинити авто, якщо його водієм було порушено порядок використання спеціальних звукових чи світлових сигналів.
-
Вантаж на автомобілі закріплено так, що це погрожує безпеці дорожнього руху? Зупинка є справедливою.
-
У разі необхідності залучити водія автомобіля у якості свідка, або для надання необхідної допомоги тим учасникам дорожнього руху, які її потребують.
-
У випадку, коли ораганами державної влади прийнято рішення про обмеження руху чи його заборону.
-
Якщо авто їздить із зарубіжними номерними знаками. Зупинка таких транспортних засобів обумовлена необхідністю перевірки легальності передачі їх у користування іншим особам.
Обов'язки поліцейського при зупинці авто
Якщо інспектор зупинив автомобіль, він зобов'язаний:
-
Представитися належним чином: назвати прізвище, посаду, спеціальне звання.
-
Продемонструвати водієві за його вимогою службове посвідчення, дозволивши ретельно вивчити інформацію у ньому.
-
Назвати водієві конкретну причину зупинки, що має входити у перелік причин, вказаних у статті 35 ЗУ "Про нацполіцію".
Лише після вказаних вище процедур поліцейський може вимагати у водія необхідні документи та розглядати правопорушення. У випадку, коли інспектором не були виконані його обов'язки, проте він продовжує вимагати документи у водія, останній може зателефонувати за номером 102 ті повідомити про неправомірні дії працівника поліції. Частіш за все, цього достатньо для врегулювання конфліктної ситуації.