У 2022 році вартість усіх будівельних матеріалів зростає. Збройна агресія росії проти України запустила негативні процеси, які спричиняють ріст ціни на покрівельні матеріали. У цій статті ми проаналізуємо, чому дорожчає металочерепиця і профнастил — найбільш ходові матеріали, які виготовляються з однієї сировини — рулонної сталі.
Профнастил подорожчав на 37% за останні півроку
До лютого 2022 року ринок покрівельних матеріалів працював за такою схемою. На початок року заводи-виробники профнастилу мали обмаль рулонів сталі на своїх складах. Справа в тому, що профнастил — ходовий матеріал тільки у конкретний сезон — влітку і восени, коли активно будуються покрівлі. До кінця року запаси рулонної сталі вичерпуються. Тоді в листопаді трейдери укладають нові контракти з постачальниками, серед яких найбільші — азійські країни Китай, Індія та Південна Корея. Україна платить за бухти. Тоді на початку кожного року рулонна сталь доставляється у порти, зокрема в Одесу та інші.
У 2022 році напрацьована роками логістика порушилася. Росія почала стріляти, порт Одеси разом з іншими закрилися. Це призвело до затримки транспортування. Україна вимушена була терміново шукати перевалочний пункт, щоб з нього автодорогами доставляти рулони сталі на склади заводів-виробників. Таким пунктом погодилася бути Туреччина. Але логістика подорожчала, бо треба було додатково витрачатися на пальне. Причому вартість пального теж зросла. Тому ціна на профнастил виросла на 37%. У кінці лютого, березні, квітні це ще не відчувалося, бо бізнес зупинився, а покупці не будувалися. З середини травня подорожчання вже настало. До перерахованих причин додалося й те, що курс долара і євро до гривні стрімко виріс. За статистикою заводу “Модуль”, порівняно з 2020 роком ціни на профнастил зросли аж у 3 рази.
Зросла ціна на металочерепицю в 2022 році
Ситуація з металочерепицею повторюється на 100%. Як і профнастил, вона виробляється з рулонної сталі, тому причини, чому ціна на металочерепицю зросла у 2022 році, ті ж самі:
- обмаль рулонної сталі на складах в Україні станом на лютий 2022 року;
- порушена логістична структура (перевезення бухт не морем у порти, а автодорогами, через що виникають додаткові витрати на пальне);
- дефіцит рулонної сталі в Європі, через що її пошуки складні.
Ціна на металочерепицю стрімко зросла у травні, як і профнастил. На неї значно вплинув курс долара і євро до гривні, який теж пішов угору. Плюс до цього, половина всієї металочерепиці, яка виробляється в Україні, — це покрівельний матеріал з китайської сировини. Зараз доставка рулонної сталі з цієї країни теж подорожчала, хоча раніше була дешевою. До того ж у Китаї свої проблеми: там нестабільна політична обстановка й економічна криза. Через це ціна на металочерепицю зросла на більш як 40%.
Сітка для забору подорожчала на 21%
Якщо профнастил зріс у ціні на 37%, а металочерепиця — на 40%+, то сітка для забору суттєво менше — на 21%. Чому з цією категорією ситуація інша? Секційні забори зі зварної сітки виробляються з прутів 100% українського походження. Аналізуймо: сталь — вітчизняна, оцинковка — теж від українського виробника, порошкова фарба — так само. От у підсумку й маємо значно нижчу ціну у процентному відношенні. Але чому вартість таки зросла? Причина у логістиці. У травні Україна переживала перебої з паливом. Зараз воно є, але ціна поповзла вгору. Витрати на переміщення сировини для виробництва секцій з прутів та доставку готової огорожі до кінцевого споживача є причиною подорожчання, хоча воно й менше порівняно з покрівельними матеріалами.
Підсумовуючи аналіз ситуації з цінами на профнастил та металочерепицю, а також сітку для забору, прогнозуємо подешевшання тоді, коли стабілізується курс євро й долара до гривні. Якщо вартість валют не буде по 45-50 грн., то й ціна на профнастил, металочерепицю і зварну сітку теж не підвищиться.