Сьогодні автомобіль — це не розкіш, а звичайний засіб пересування. Щоб почуватися спокійніше на дорогах і не стати заручником дорожніх ситуацій, водію необхідно застрахувати своє авто. Як це зробити і яка страховка потрібна? В Україні є два види страхування — обов'язкове та добровільне. Допомагаємо розібратися в цих видах страхових полісів, їхніх плюсах і мінусах.
ОСЦПВ — обов'язковий вид страхування автомобіля
ОСЦПВ — обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності водіїв наземних транспортних засобів, котре передбачає страховий захист майна та здоров'я постраждалих внаслідок ДТП. У народі такий вид страхування називають «автоцивілкою». Без цього поліса неможливо поставити автомобіль на облік для проходження техогляду, а також пересуватися повноправно дорогами країни. При пред'явленні документів співробітникам поліції без поліса ОСЦПВ водій буде оштрафований.
Вартість автоцивілки в кожному випадку буде різною. Так, автострахування в Івано-Франківську буде дорожчим, якщо автомобіль зареєстрований в обласному, а не районному центрі. Також вартість поліса визначають наступні чинники:
- тип транспортного засобу;
- об'єм двигуна авто;
- рік його випуску.
Виплати по ОСЦПВ отримує третя сторона. Якщо водій винен у скоєнні ДТП, витрати по відшкодуванню збитків потерпілому повністю чи частково бере на себе страхова компанія. Своє авто винуватець аварії ремонтує власним коштом. Сума, яку покриває автоцивілка, обмежена. Вона обумовлюється під час укладання договору. Максимальна виплата, на яку може розраховувати потерпіла сторона, — 160 тис. грн за шкоду, заподіяну майну, та 320 тис. грн за шкоду, заподіяну життю чи здоров'ю.
Точну суму виплат визначають за допомогою експертизи. Оцінкою майнових збитків займається представник страхової компанії. При розрахунку враховуються кількість постраждалих у ДТП, рівень зносу авто, ринкова його вартість, ступінь шкоди, вартість відновлювальних робіт.
КАСКО — добровільне страхування автомобіля
Постраждати авто може не тільки в ДТП. Воно може бути пошкоджене на стоянці чи біля під'їзду, при несприятливих погодних умовах. Уберегтися від подібних випадків допомагає добровільне страхування автомобіля (КАСКО). За наявності такого поліса немає значення, хто став винуватцем ДТП. Власник страховки в будь-якому випадку отримує відшкодування.
КАСКО від ОСЦПВ відрізняється ще й ширшим переліком страхових ризиків (можна самому обирати список випадків, від яких хочете себе убезпечити) та більшими виплатами. Вища ціна поліса — наслідок такого широкого спектра послуг. КАСКО може бути:
- повним, коли автомобіль захищений від усіляких ризиків;
- частковим, коли виключаються певні ризики, наприклад від угону, пожежі тощо.
Повна добровільна страховка машини, попри високу вартість, вигідніша щодо виплат страхових сум. При виборі часткової форми необхідно уважно вивчати договір, особливо пункти, які передбачають певні обмеження.
Що потрібно знати про франшизу
Франшиза — це величина збитків, які не компенсуються страховою компанією. Під час придбання поліса визначається розмір франшизи, це стосується і КАСКО, і ОСЦПВ. Чим більший розмір франшизи, тим менший розмір страхового внеску. Тому поліси з «нульовою» франшизою найдорожчі.