Наприкінці минулого століття почалося активне просування цифрового зв'язку. Поступово воно витіснило традиційний аналоговий спосіб передачі сигналу і тепер більшість компаній у всьому світі перейшли на IP телефонію.
Цей вид зв'язку має багато переваг, відрізняється надійністю та є привабливим за вартістю для багатьох сфер бізнесу та виробництва.
Що таке IP телефонія
Хоча цифровий телефон багато в чому нагадує стаціонарний, вид зв'язку принципово відрізняється. Для передачі даних використовується інтернет-протокол. Під час здійснення дзвінка голос абонента перетворюється на цифровий сигнал і через мережу за мікросекунди доставляється в потрібну точку, де знову перетворюється на звуковий сигнал – ви чуєте голос співрозмовника.
У якості передавального та приймаючого пристрою підійде таке обладнання:
- Комп'ютер із встановленим програмним забезпеченням та підключеною гарнітурою;
- Стандартний аналоговий телефон з адаптером;
- IP телефони із зручним функціоналом, наприклад, із візуалізацією номера та тривалістю дзвінка.
- Мобільні гаджети з виходом у мережу та встановленою програмою.
Для якого бізнесу підійде найкраще
Мережевий зв'язок підходить для будь-яких компаній, як маленьких, так і великих. Тут відіграє роль вид діяльності та рівень потреби у комунікаціях з клієнтами та партнерами.
- Служби доставки товарів, таксі, психологічної підтримки;
- Інтернет-магазини, транспортні компанії, постачальники послуг;
- Середні та великі виробництва з великою клієнтською базою;
- Сall-центри, фінансові установи та багато інших.
За допомогою IP телефонії можна виходити на зв'язок з будь-якого пристрою, підключатися до кількох каналів з одного номера, інтегруватися з CRM системою, здійснювати прийом дзвінків з веб-сторінок сайту, переадресовувати вхідні дзвінки на інші номери.
Компанії, що бажають скоротити витрати на зв'язок, ефективно використовують IP технології для внутрішніх комунікацій. Особливо коли йдеться про управління процесами у філіях, що знаходяться в межах однієї країни або по всьому світу.
Переваги IP телефонії
Одним із суттєвих плюсів є простота використання, вам не потрібно прокладати телефонний кабель, як у випадку із простим офісним телефоном. Ви можете придбати IP телефон, підібравши відповідну модель за функціоналом або встановити програму софтфон на комп'ютер. По суті, все, що потрібно – це працюючий інтернет!
- Безперебійна, ефективна та швидка обробка вхідних та вихідних дзвінків за наявності стабільної мережі.
- Можливість підключення за кількома номерами одночасно. Це значно скорочує час очікування лінії для клієнтів.
- Інтеграція в бізнес-додатки з CRM-системами дозволяє переглядати дані та зв'язуватися з клієнтами в один клік.
- Контроль дзвінків у режимі реального часу, статистика, підключення до розмови.
- Економія коштів – дзвінки коштують значно дешевше, ніж міжміський або міжнародний аналоговий зв'язок, відсутнє дороге обладнання.
Маючи IP телефон, ви можете скористатися функціями автовідповідача, створити конференцію, надіслати голосове повідомлення, зробити запис розмови, зберегти номер, переадресувати дзвінок та багато іншого.
Віртуальна телефонія – чи є підводні камені
Як і будь-який продукт, IP технології теж мають свої мінуси. Хоча галузь стрімко розвивається та постійно покращує функціональні характеристики, можна зіткнутися з такими недоліками:
1. За відсутності інтернету або електроенергії зв'язку не буде, необхідно подбати про додаткові джерела живлення.
2. При нестабільному інтернеті можливі переривання та спотворення голосу, затримка зв'язку.
3. Необхідно заздалегідь подбати про безпеку мережі, встановивши захист, хоча провайдер зазвичай несе відповідальність за крадіжку інформації.
Як почати користуватися: налаштування та встановлення
Для того, щоб віртуальна телефонія працювала коректно, необхідно дотримуватись низки умов.
- Наявність інтернету (краще кабельного) не менше 1 Мбіт\сек;
- Наявність базових пристроїв – комп'ютера, звичайного телефону. Найкращий варіант – купити IP телефон. Він оснащений вбудованими функціями, що дають змогу отримати стабільний сигнал.
Першим кроком буде укладання договору з провайдером, тому вибір відповідної компанії займе деякий час. Налагодження обладнання відбувається онлайн без вашої участі – встановлюються необхідні застосунки та програми, робиться авторизація користувачів та підключення пристроїв до мережі.
Налаштування сервера включає шифрування, призначення номерів і підключення додаткових послуг за бажанням клієнта.
Зазвичай установка займає не більше одного дня, після цього ви зможете користуватися всіма перевагами IP телефонії повною мірою!