Вчені всього світу розглядають аутизм як особливий стан психіки, при якому відбувається відторгнення навколишнього світу. На перший план виступає внутрішній світ людини. Також ряд вчених описують аутизм як вторинну ознаку шизофренії, його виділяють в окрему нозологічну одиницю. Патології властиво проявлятись у віці 1-1,5 року, але точно діагностувати його легше після 1,5 року. Цю патологію лікарі називають раннім дитячим аутизмом. РДА, який не має зв'язку з симптомами шизофренії, відрізняється специфічними змінами кожної з областей психіки — пізнавальної, мовної, сенсомоторної, емоційної, перцептивної. Ось чому соціальні зв'язки з оточуючими недостатньо розвинені.

МКБ-10 (міжнародна класифікація хвороб) розрізняє відхилення психічного розвитку у дітей молодшого віку таких різновидів: аутизм типовий, атиповий. Для типового аутизму характерно проявлятись в перші 3 роки життя малюка, а для атипового властиво давати знати про себе тільки після трирічного віку. Корекція дитячого аутизму в Луганську здійснюється лікарями з урахуванням вікових, індивідуальних особливостей кожного пацієнта, ступеня тяжкості захворювання.

МКБ-10, класифікація аутизму

Аутизм варто розглядати як системний діагноз, до якого включено кілька різних станів. Як основна відмінність дітей з РАС (розлад аутистичного спектру), якому приділяє особливу увагу медичний центр ім. Мардалейшвілі, виступає розлад емпатії (здатність співпереживати, розуміти чужі почуття, емоції).

Лікарі використовують класифікацію МКБ-10, де виділено такі види аутизму (А) з наступними підвидами:

Типовий А. До нього включено наступні стани:

  • аутистичні розлади
  • синдром А Каннера
  • інфантильний тип А
  • (Сімбіотичний) інфантильний психоз.

Атиповий А. До цієї групи включені:

  • синдром Ретта (випадки описані у дівчаток)
  • атипові дитячі психози (процесуальний А)
  • ПРВ (помірна розумова відсталість) з аутистичними характеристиками.

Вчені остаточно не з'ясували етіологію, патогенезу РАС. Конкретні причини назвати складно, але здебільшого розглядають аутизм як генетичне захворювання, на розвиток якого впливає ряд негативних чинників.

Серед негенетичних причин аутизму лікарі виділяють:

  • порушення кісткового розвитку
  • проникнення в організм небезпечних речовин
  • негативні зміни мозкової діяльності
  • неправильний раціон харчування
  • порушення метаболізму
  • прийом жінкою низки медпрепаратів під час вагітності.

Діагностика аутизму

Лікарі зазначили на сайті https://www.autism-mmc.com.ua/, що в процесі діагностики аутизму існують певні складнощі, тому що ознаки цього розладу мають низку схожих відхилень у нервово-психічному розвитку дитини. Тому часто ставлять неправильний діагноз в перші 3 роки життя малюка. В цьому віці діагноз потребує чіткої диференціації як дитячого аутизму, а також відстеження низки інших хвороб, що мають аналогічні зовнішні ознаки.

Дитячий аутизм фіксують у 4-6 дітей на 10 000 (до уваги береться лише дитяче населення). У тбіліській клініці лікарі використовують власну комплексну програму, призначену для обстеження дітей, які мають підозру на аутизм. Постановка діагнозу здійснюється не одним лікарем, а комісією, у склад якої входять провідні лікарі та корекційні фахівці. Якщо виявлено одну чи низку ознак аутизму, знадобиться обстеження профільних фахівців, щоб поставити точний діагноз, підібрати комплексне лікування аутизму у дітей.

Для узгодження остаточного діагнозу приймається колегіальне рішення такими фахівцями: лікар-генетик, дитячий невролог, нейрореабілітолог, психіатр, дефектолог. Фахівці формують педагогічний, клінічний висновок, який видають батькам. В ньому буде описано порушення, а також індивідуальні рекомендації щодо того, як проводити лікування розладу аутистичного спектру у дитини в Луганську.