Питання легалізації медичного канабісу обговорювалося в Україні давно. Закон не приймався з багатьох причин, проте однією з основних було те, що багато хто плутає рекреаційні та медичні коноплі, тому й вважає, що останні можуть не допомогти, а навпаки зашкодити здоров’ю. Це поширена, проте хибна думка. Аби її спростувати, достатньо просто ознайомитися з особливостями та складом медичної марихуани.
Що таке медична марихуана?
Медичний канабіс – це рослина, наділена лікувальними властивостями, проте на відміну від рекреаційних конопель вона не містить наркотичних речовин, що змінюють свідомість людини та викликають залежність.
До складу марихуани входить більш як 100 різновидів психотропних речовин, що здійснюють різний вплив на людину. Назва цих речовин – канабіноїди. Лікувальні властивості мають лише 2 види цих речовин:
- канабідіол. Речовина позбавлена наркотичної властивості;
- дельта-9-тетрагідроканабінол (ТГК). Речовина має незначний п’янкий ефект.
У світовій медицині використовуються в більшості коноплі, що містять канабідіол. Це не психоактивна речовина, тому від неї людина не впадає в наркотичне сп’яніння, не отримує серйозних побічних ефектів від вживання та не має від нього залежності. А от терапевтичний ефект від їх вживання досить значний.
Медична марихуана активно застосовується у лікуванні та полегшенні перебігу більш як 50 різновидів патологічних станів. Вона активно досліджується та вже дозволена у 56 країнах світу, зокрема у США, Канаді, Ізраїлі, Австрії, Великобританії та в інших розвинених країнах.
Як застосовується медичний канабіс?
Медична марихуана застосовується у лікуванні багатьох хвороб та станів:
- хвороба Альцгеймера;
- розлади харчування;
- онкологія;
- хвороба Крона;
- хвороби імунної системи;
- епілепсія;
- розсіяний склероз;
- розлади психічного здоров’я, в тому числі та посттравматичний стресовий розлад;
- різні види болю тощо.
Усі можливості канабісу ще повністю не досліджені, проте вже зараз точно відомо, що насіння конопель допомагає зменшити хронічний біль, прибрати нудоту та блювання, викликані хіміотерапією, а також спастичність.
Ефект від використання медичного канабісу
Канабіноїди, що входять до складу медичного канабісу, за дією схожі на речовини, які самостійно виробляє організм людини для покращення апетиту, пам’яті та задля зниження болю та покращення рухливості. Дослідження доводять, що вживання медичних конопель може здійснювати наступний вплив:
- зменшення тривожності;
- зниження запальних процесів та усунення больового синдрому різного походження;
- контроль нудоти та блювання, спричинених лікуванням раку;
- знищення ракових клітин та уповільнення зростання новоутворень;
- розслаблення напружених м’язів;
- стимуляція апетиту та зростання ваги у хворих на СНІД та онкологію.
Як і будь-який лікарський засіб медична марихуана має деякі побічні ефекти. У пацієнта, що її приймає, може почастішати пульс, бувають запаморочення, порушується концентрація уваги та уповільнюється час реакції. Аби звести до мінімум ймовірність виникнення подібних реакцій, вживати медичний канабіс потрібно лише за призначенням лікаря. Тільки фахівець здатен співставити ризики від приймання речовини з користю, що вона надає організму пацієнту.
В Україні й до війни була велика потреба у ліках на основі медичного канабісу. Більш як 2 мільйони цивільного населення мають проблеми зі здоров’ям, що потребують лікування саме такими препаратами. А с активізацією бойових дій, кількість таких людей неухильно росте. Варто зазначити, що лікування марихуаною призначається лише в тому випадку, якщо інші ліки не надають бажаного ефекту.