Утеплення приватного будинку — це значна інвестиція. З часом вона себе окупає, але спочатку необхідно витратити досить велику суму. Багато хто починає шукати способи здешевити цей етап будівництва. Існує багато варіантів, деякі з них сумнівні, але деякі дозволяють заощадити і не втратити в якості.

Донедавна основним критерієм при проектуванні таких робіт була ціна. Однак недавній випадок у Солом'янському районі Києва, коли з фасаду багатоповерхівки обвалився майже весь шар утеплення з пінополістиролу, привернув увагу до якості виконання робіт. Цей випадок показав, що неякісно утеплений фасад є інвестицією у проблеми мешканців будинку.

Як утеплити будинок дешево?

Нижче наведемо приклади того, як можна здешевити будівництво, і розглянемо їх доцільність:

  1. Використання дешевих матеріалів (дешевий пінопласт).

  2. Застосування меншої товщини утеплювача, ніж це необхідно.

  3. Відхилення від технології монтажу.

  4. Комбінування двох матеріалів.

Використання дешевих матеріалів, вибір меншої товщини або порушення технології з метою заощадити — це популярні способи. Але вони ведуть за собою набагато більші проблеми, ніж може здатися. Розглянемо декілька поширених прикладів.

Дешевий пінопласт — корінь проблем

Пінопласт користується великою популярністю через свою дешевизну і простоту в монтажі. Але він може бути як якісним, так і не дуже. Найважливішим параметром при його виборі є щільність. Вона впливає на його теплотехнічні характеристики та сферу застосування. Проте це той параметр, на якому виробники часто хитрують, занижуючи його і приховуючи це від покупця.

Наприклад, ви обрали відомий вид ПСБ-С-25, але купуєте його дешевше у невідомого виробника. Тут ви ризикуєте придбати неякісний матеріал з низькою щільністю. Відповідно, він не зможе повноцінно утримувати тепло, і на опалення, яке з кожним роком дорожчає, потрібно буде витрачати більше. Тобто, заощадивши один раз, ви будете переплачувати щороку, і замість економії отримаєте додаткові витрати. Плюс до цього, його термін служби, скоріше за все, буде меншим, і його доведеться замінювати, витрачаючи гроші на демонтаж та новий монтаж.

Ще один нюанс при покупці неякісного пінопласту: вам ніхто не дасть на нього гарантію і сертифікат відповідності. Це означає, що термін служби стане сюрпризом, і, скоріше за все, він ще й буде виділяти шкідливі для здоров’я речовини. Також дешевий пінопласт легко загорається і підтримує горіння. Варто також бути уважним, щоб не придбати пінопласт, призначений для упаковки, який непридатний для утеплення, хоча на вигляд схожий на утеплювач. Відрізнити його можна за маркуванням, чеками на закупівлю та щільністю: пінопласт для утеплення суттєво щільніший і ламається лише шматками, а не окремими кульками.

Отже, що ви отримуєте при купівлі дешевого пінопласту:

  • Невідповідність реальним заявленим характеристикам.

  • Переплата на опаленні щороку.

  • Підвищений ризик загоряння.

  • Виділення в повітря шкідливих речовин.

  • Можливість придбати непридатний для утеплення пінопласт для упаковки.

Подумайте, чи варта разова, не така вже й значна економія, глобальних проблем і великих витрат у майбутньому.

Правильний монтаж — запорука довговічності

Правильний монтаж забезпечує довговічність матеріалу та те, що він не відпаде від стіни. Окрім монтажу утеплювача, потрібно правильно продумати вентиляцію. Правильна вентиляція будинку гарантує, що волога і застояне повітря не будуть накопичуватися в приміщенні, дозволяючи їм безперешкодно виходити назовні. Якщо цього не зробити, виникає ризик появи цвілі та грибка на стінах.

Перед початком робіт фасад повинен бути рівним, очищеним від бруду та фарби, мати хороші адгезійні властивості. Нерівності мусять бути вирівняні штукатурним розчином, а перепади поверхні не повинні перевищувати 2 см. Нерівна поверхня призведе до утворення пустот, де накопичуватиметься руйнівна волога. Отже, через кілька років інвестицію в утеплення доведеться повторити.

Монтаж повинен виконуватися професіоналами з використанням якісних матеріалів. Якісні утеплювачі в Києві можна придбати в магазині Київбуд за посиланням https://kievstroy.org/ua/uteplyuvach/. Часто мінеральну вату чи пінополістирол кріплять за допомогою клею, який не підходить для цих робіт. Звичайний клей для керамічної плитки, який значно дешевший, не підійде. Під час монтажу клеєм потрібно покривати не менше 70% поверхні плити. Замовнику слід уважно стежити за роботою компанії, яка утеплює фасад будинку, а також за матеріалами, які вони використовують. 

Часто виконавці економлять на механічних кріпленнях утеплювача. Під час монтажу утеплення з пінополістиролу потрібно використовувати не менше шести пластикових дюбелів на квадратний метр та не менше восьми дюбелів на квадратний метр під час монтажу мінеральної вати. Робітники часто використовують дешеві пластикові дюбелі з вторинної сировини. Вони дешевші, але мають нижчу якість — тріскають на морозі і не витримують навантаження.

Приклеюючи вату чи пінополістирол до фасаду, потрібно дотримуватися технології укладання плит у шаховому порядку на кутах. Якщо кути "перев'язують" близько 80% ремонтних бригад, то у 95% випадків вату навколо віконних отворів приклеюють хаотично, порушуючи інструкцію. Саме в цих місцях через кілька років утворюються тріщини.

Гідрозахисний шар — це штукатурка, яка укладається на фасад разом із сіткою. Він захищає утеплювач від води та ультрафіолету і є основою якісного утеплення. Утеплювач не можна залишати відкритим, адже пінополістирол руйнується під дією ультрафіолету, а мінеральна вата втрачає свої властивості під дією вологи. Товщина армованого гідрозахисного шару повинна бути не менше 3 мм при використанні тонкошарових штукатурок для декоративного покриття і не менше 5 мм у разі використання фарб. Важливо, щоб сітка була всередині штукатурної суміші, а сусідні смуги сітки перекривали одна одну на 5-10 см.

Також важливо дотримуватися температурних норм. При температурі нижче 0°C утеплювати будинок категорично заборонено. Виробники рекомендують наносити розчини при температурі не нижче +5°C. Якщо температура нижча, роботи не проводять або забезпечують відповідну температуру у робочій зоні. Нехтування цим правилом негативно впливає на якість системи теплоізоляції, її довговічність та безпечність.

Економія на товщині — невиправданий ризик

Що стосується вибору товщини меншої за рекомендовану, то така помилка зустрічається рідко. Але варто сказати про негативні наслідки, які це тягне за собою. Основний — недостатній рівень ізоляції, і, відповідно, ви будете переплачувати за опалення. Вся суть утеплення зведеться нанівець. Тому така економія марна. Товщину шару утеплення розраховують за формулою, беручи до уваги температурну зону, товщину стін і матеріал, з яких вони виготовлені. Для Києва мінімальний шар утеплення — 100 мм.

Комбінування матеріалів — найкраще рішення для економії

Правильне комбінування матеріалів — це найкраще рішення для економії. Розглянемо випадок з утеплення всього будинку. Сюди входить і цоколь. Від землі виходить волога, яка негативно впливає на утеплювач. Тому при використанні базальтової вати потрібно приділити велику увагу гідроізоляції та захисту від вологи. Тобто, окрім утеплення дорогим матеріалом, необхідно продумати його гідроізоляцію, щоб він не зіпсувався від постійного контакту з вологою. Рішення цієї проблеми — грамотне комбінування.

Весь будинок утеплюється базальтовою ватою, а цоколь — пінополістиролом. Екструдований пінополістирол — якісний теплоізоляційний матеріал, стійкий до деформації і йому не страшна волога. Єдиним його недоліком є те, що він, як і пінопласт, не пропускає пар, відповідно не дозволяє стінам дихати. Оскільки для цоколю це не критично, така комбінація є найкращим рішенням без жодних мінусів.

Порівняння базальтової вати та пінопласту

Характеристика

Базальтова вата

Пінопласт

Паропроникність

Висока (стіни "дихають")

Низька (стіни не "дихають")

Екологічність

Екологічно чиста

Може виділяти шкідливі речовини

Горючість

Не горить

Легко загорається

Термін служби

Понад 50 років

Менше, особливо при низькій якості

Ціна

Вища

Нижча

Вага

Більша

Менша

Вологопоглинання

Легко вбирає вологу

Не вбирає вологу

Переваги базальтової вати

Для утеплення житлового будинку кращий варіант — базальтова вата, яка має такі переваги:

  • Пропускає пар, дозволяючи стінам дихати.

  • Екологічно чиста.

  • Добре справляється із завданням ізоляції та терморегуляції в будинку.

  • Не горить.

  • Має термін служби понад 50 років.

  • Має звукоізоляційні властивості.

Єдиним недоліком є ціна. Але, як ми вже розібрали, необдумана економія надалі призведе лише до додаткових витрат і проблем. Крім того, мінеральна вата втричі дорожча, ніж пінопласт, і вдесятеро важча, а також легко вбирає вологу. Теплоізоляційні властивості обох матеріалів приблизно однакові.

Щоб не суперечити самим собі, внесемо кілька уточнень. Пінопласт, особливо якщо він якісний, не є поганим варіантом. Але, на жаль, він не буде абсолютно безпечним для здоров’я людини. Та й грамотна вентиляція не завжди вдається. Тому краще у приватному житловому будівництві вибрати базальтову вату. Пінопласт підходить для утеплення торгових центрів, адміністративних будівель, можливо, квартир (як це часто і буває). Але для приватного котеджу його не рекомендують використовувати.

На що варто звернути увагу

Підсумок можна виділити в декількох тезах:

  1. Найкращий варіант, щоб дешево утеплити будинок — використання базальтової вати для всього будинку і екструдованого пінополістиролу для цоколя та підлоги.

  2. Якщо вирішили утеплювати пінопластом, не економте на його товщині та обирайте надійного виробника, не спокушаючись на низьку ціну. Переконайтеся, що пінопласт призначений саме для утеплення, а не для упаковки.

  3. Дотримуйтесь технології. Не забувайте про вентиляцію. Це набагато важливіше, ніж може здаватися. Слідкуйте за тим, щоб підрядники використовували якісні матеріали, правильно готували фасад, дотримувалися технології кріплення та покриття, а також працювали при відповідних температурних умовах.