• Головна
  • «Сила ідей» з Авдіївки не здається: зруйноване місто, а не громада, - ФОТО
10:31, 4 квітня

«Сила ідей» з Авдіївки не здається: зруйноване місто, а не громада, - ФОТО

«Сила ідей» з Авдіївки не здається: зруйноване місто, а не громада, - ФОТО

Ідея створити в Авдіївці громадську організацію «Сила ідей» з’явилась як реакція на бажання молоді розробляти та реалізовувати цікаві та корисні проєкти. У 2017 році команда молоді Авдіївки поїхала до Карпат на тренінг з проєктного менеджменту, який проводила Львівська освітня фундація, де хлопці та дівчата отримали базові знання з реалізації проєктів та фінансову підтримку ідеї, яку презентували. Саме так народився їхній «первісток»  - фестиваль мистецтва, який дав старт потужній громадській організації.

Про етапи діяльності у прифронтовому місті та зміни після повномасштабного вторгнення розповіли засновниці «Сили ідей» Тетяна Переверзєва, Євгенія Васильєва.

Фестивалі мистецтв та соціальної п’єси 

Перший такий фестиваль мистецтв «Авдіївка ФМ» пройшов у 2018 році, потім його проводили щорічно - до 2021 року включно. Фестиваль об’єднав громаду міста, різноманітні громадські організації Донецької області, українських музикантів та письменників. 


«І вже після першого фестивалю ми вирішили створити громадську організацію «Сила ідей», бо ми щиро віримо, що наповнена цінностями ідея може об’єднувати навколо себе і людей, громаду, чому і присвятили наступні активності організації — робили все, що спрямовано на розвиток молоді Авдіївки та самого міста», - каже одна з засновниць організації Тетяна  Переверзєва.

Як громадська організація, «Сила ідей» почала роботу навесні 2019 року. Її засновники та члени  — освітяни, представники культури, ті, хто у своїй роботі та діяльності перетинався з молоддю: Олексій та Світлана Савкевичи, Анастасія Несіноіва, Тетяна Переверзєва, Євгенія Васильєва. За роки роботи навколо них об’єдналися активні підлітки, молодь, яка хотіла змінювати рідне місто на краще. 


«До початку повномасштабного вторгнення ми реалізовували різноманітні культурні та освітні проєкти: Дні вуличної музики, тренінги для молоді та вчителів з неформальної освіти, облаштували молодіжний та музичний простори, де проводили квартирники, рок-школи, кінопокази, курси, творчі вечори та вечори ігор», - згадує голова ГО Євгенія Васильєва. 


Також в Авдіївці щорічно проводили й фестиваль соціальної п’єси “Передмова”. На сторінках своїх соцмереж активісти «Сили ідей» ділилися цікавими знахідками, які місцева молодь демонструвала на фестивалі. Наприклад, у 2021 році юні актори говорили про важливі речі мовою казок та відомих творів:

«"Авдіївська ріпка або як діти знайшли формулу успіху" від театрального гуртка Орлівського НВК "Веселкове братство" - це авторська версія казки, в якій молоді актори показали, як непомітно для інших можна робити дуже важливі речі. У виставі "Вольф" за однойменною п'єсою польської драматургині Анни Андарки актори театрального гуртка ЗОШ №7 підняли дуже важливі теми про людяність і жорстокість, добро і зло, про те, чи може бути виправдане насильство». 

Алея стінописів 

З 2019 року, розповідають керівники ГО, вони були безпосередньо причетні до створення відомої на усю Україну Алеї муралів у місті Авдіївка: запрошували митців, які розфарбували будинки та зробили справжню галерею, а паралельно ділились своїм досвідом та навичками з молоддю. 

Першим з’явився стінопис «Мати-всесвіт» від художника з Харкова Олександр Брітцева. Також він намалював мурал біля міського скверу, який називається «Ріка життя», де жінка-річка колихає паперові кораблики, які схожі на людські життя.

Художник Юрій Пітчук залишив в Авдіївці свою «Слобожаночку» — портрет української дівчини, яка вбрана в український одяг Слобожанщини. Місцевий художник Олексій Бака, який виїхав з міста у 2014 році, намалював 136-й автобус, який колись їздив з Авдіївки до Донецька.

Останній мурал цієї Алеї - «У капкані троянд» від художника Романа Мініна — присвячений шахтарям, яких митець зобразив в оточенні квітів. У січні 2023 року в будинок, на якому був цей стінопис, потрапив ворожий снаряд, загорілося кілька квартир, стіна з малюнком теж зазнала руйнувань. На жаль, зараз майже усі стінописи знищені. 

Один із знакових, і в прямому значенні сакральний мурал- «Козак Мамай», був створений як оберіг для міста Олександром Брітцевим, - каже Тетяна Переверзєва. - Наше місто протягом століть своєї історії не один раз піднімалось з руїн. Ми впевнені, воно відновиться і після цієї війни, яка триває, бо ми маємо в серці силу духа козаків та оборонців нашої Авдіївки». 

Місія — сприяти розвитку 

Паралельно роботі з розвитку культури та молодіжної активності, «Сила ідей» долучалась й до консультаційно-дорадчих органів при військово-цивільній адміністрації з різних питань, робочої групи з соціальної згуртованості та громадської безпеки, входили до організаційних комітети організації місцевих заходів та проєктів. А також на різних майданчиках розповідали про Авдіївку та власний успішний досвід співпраці з місцевою владою та іншими організаціями міста й області.

«Тож, місія нашої організації - сприяння розвитку спільнот через спільнодію, освіту, прояв доброчесності, відкритості, громадянських чеснот, - пояснює пані Тетяна. - Основними напрямками діяльності стала саме громадянська освіта — це й проведення практикумів, тренінгів, різнотематичних шкіл, й організація та проведення дитячих таборів неформальної освіти, й проведення заходів, проєктів, програм, які сприяють соціальній згуртованості в громаді та розвитку культури та волонтерства». 

Але повномасштабне вторгнення змінило плани активістів, максимально наблизивши небезпеку до міста, яке за вісім років начебто звикло бути прифронтовим. І кожному довелося приймати складні рішення зокрема й про евакуацію, але їм вдалося зберегти команду і розпочати новий етап роботи — в нових реаліях, де їхнє квітуче місто перетворилося на руїни... 

Допомога фронтовим містам 

Більшість членів та членкинь організації 24 лютого 2022 року перебувала в Авдіївці, але протягом першого тижня повномасштабного вторгнення з міста виїхали всі, зважаючи на наближеність лінії фронту. Але Олексій Савкевич понад рік залишався в Авдіївці, щоб мати змогу допомагати жителям громади, працюючи у місцевому гуманітарному штабі.

Сам Олексій родом з Авдіївки, але відтоді, як його район почали постійно обстрілювати, йому довелося оселитися в сусідньому селі Новосілка. В блакитному шоломі та бронежилеті з надписом «Волонтер» він возив ліки та продукти у найнебезпечніші кутки Авдіївки, де його чекали люди, що до останнього не хотіли покидати рідні домівки, сподіваючись на швидке закінчення бойових дій. Але згодом йому доводилося терміново вивозити тих, хто ризикнув виїжджати, коли умови навколо були вже вкрай небезпечними. А інколи й ховати під обстрілами та бомбардуваннями — тих, хто так і не зважився покинути рідне місто. 

«Олексій - це приклад служіння людям», - кажуть в «Силі ідей», і зізнаються, що в організації він займає особливе місце. 

Частина команди на разі проживає в Києві та Вишневому Київської області, в Дніпрі та Дніпропетровській області, частина — закордоном. Роботу організації не припиняли, зв’язувались онлайн, зустрічались на території громад, де реалізовували проєкти (Кам’янське, Дніпро, Павлоград, Умань тощо). За два роки нового етапу війни «Сила ідей» через різні проєкти підтримувала мешканців Авдіївської та Очеретянської громад Покровського району. 

«Це, наприклад, проєкт гуманітарної допомоги для цивільного населення, яке постраждало від військової кризи: коштом філії компанії «Людина в біді» ми закупили обладнання для облаштування укриттів в місті Авдіївка, - розповідає пані Євгенія Васильєва. - Також за підтримки Міжнародного благодійного фонду «Альянс громадського здоров’я» ми допомогли обладнати місця обігріву, укриттів та прихистку в  Очеретинській селищній територіальної громади».

Не хлібом єдиним. А кашею.  

Всюди, де опинилися активісти «Сили ідей» вони налагодили роботу не тільки з надання гуманітарної допомоги, а й по своєму профілю — розробляють та втілюють культурні проєкти та допомагають інтеграції переселенців в нових громадах. Наприклад, створили інтеграційний простір, де можуть спілкуватися місцеві та переселенців у Павлограді, селах Вербуватівка та Богуслав Павлоградського району Дніпропетровської області. 

«За підтримки ГО «КримСОС» ми долучались до проведення заходів для переселенців Вишневої громади, зокрема в лютому 2023 року провели презентацію «Каша, що мандрує Україною», - розповідає Тетяна Переверзєва. 

Про цю цікаву ініціативу у «Сили ідей» люблять розповідати окремо. Елемент нематеріальної культурної спадщини «Звичай і технологія приготування святкової та поминальної каші у місті Авдіївка Донецької області» внесли до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини у 2022 році. Ініціатором збереження локального елементу ще у 2019 році стала саме ГО «Сила ідей».

«Проєкт, який ми зараз реалізуємо, Мандрівний нетворкінг «Каша, що мандрує Україною», теж наша ініціатива, яку підтримав відділ культури Авдіївської міської військової адміністрації. Ми вже презентували кашу в 12 громадах, де тимчасово проживають ВПО з Авдіївка - Павлоград, Вишневе, Київ, Олександрія, Умань, Ірпінь, Кам’янське, Запоріжжя, Трускавець тощо» - пояснює пані Тетяна. 

І розповідає, що несподіваним і разом з тим надзвичайно приємним для організаторів став відгук від однієї зі спікерок. Вона сказала про те, що її життя навряд чи стало б гіршим, якби вона нічого не знала про Авдіївську кашу, але життя стало однозначно кращим від знання про те, як невелика команда через збереження місцевої спадщини об’єднує громаду, розпорошену по всій Україні. 

Зберігати ідентичність громади

В умовах руйнування та окупації рідного міста активісти «Сили ідей» намагаються докладати зусилля, щоб громада не втратила свою історію, свої традиції, щоб більша кількість членів громади, де б вони не були, долучались до проєктів з розвитку локальної демократії. Зокрема з правових аспектів процесів відновлення, з пошуку шляхів співпраці з ветеранськими організаціями. 

«Чим більше членів громади отримають відповідні знання та навички, тим більш  згуртованими будуть наші дії, коли настане час відновлення Авдіївки, - впевнена пані Євгенія. - А зустрічаємось всюди, де реалізуємо проєкти. Авдіївці знають про заходи з оголошень, через особисті контакти. Зазвичай це дуже теплі зустрічі».   

Влітку 2023 року «Сила ідей» провела три п’ятиденні табори у Вишневому для дітей з родин ВПО «Долучайся! Цілі сталого розвитку як ключ для розвитку», в яких відпочили та отримали корисні навички 60 дітей.

«Вони активно включались в дослідження, соціологічні опитування, дискусії, пошук нової інформації та поширення її серед жителів громади. Ми багато грали: спортивні ігри, настільні ігри, рольові, теренові, - з захопленням розповідають активістки. -  Що б не говорили дорослі, що діти зараз «не ті», ми спростували цю думку: діти з натхненням і з жагою до перемоги грали в активні ігри, шукали відповіді на питання, які їх турбують, знайомились, створювали кола друзів, сміялись, перевтілювались, ставили глибокі питання дорослим, презентували книги-вони були справжніми дітьми. Ми багато говорили про історію міст, які ми залишили через війну. Ми вчились мріяти, вчились спільно діяти заради змін у світі, який нас оточує».

Зараз активісти реалізують проєкти, спрямовані на згуртованість громади, на відновлення, на підтримку громадянської освіти в місті. Підтримують розвиток в громаді дитячо-юнацької військово-патріотичної організації «Сокіл» («Джура»): проводять лекції з національної ідентичності, історії нематеріальної культурної спадщини Авдіївки, минулого серпня для команд «Джури» з Авдіївки провели освітньо-відпочинковий табір «Будь іскрою!» в місті Трускавець.

«Наші культурні проєкти теж розширили географію. Ми провели у Кам’янському Благодійний фестиваль “Музика лікує” на підтримку БФ “Свої”, де об’єдналися місцеві музиканти та митці з Дніпра та Авдіївки, - розповідає пані Євгенія. - Створили та допомогли облаштувати креативний простір «Мистецтво змін» для молоді села Вербуватівка Дніпропетровської області за підтримки “Дій Краматорськ. Там у співпраці з ГО “Діалог гласності” вже провели серію майстерень та тренінгів з громадської активності для освітян та молоді села зокрема поміж ВПО, які тут проживають».

Та повернутися! 

 «Сила ідей» продовжує тримати руку на пульсі розбудови демократичних практик на локальному рівні: є постійними членами в Робочій групі з громадської безпеки, соціальної згуртованості та відновлення Авдіївської міської територіальної громади Покровського району Донецької області, Обласної, районної та міської Координаційних рад з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності.  

Активістки також долучилися до флешмобу для привернення уваги до проблеми незалучення громадськості до планування відновлення України. Його ініціювали учасники неформальної Коаліції «Інклюзивне відновлення України», що об’єднала 40 організацій громадянського суспільства зі всієї України. Активісти привертають увагу до того, що, на жаль, більшість з активних місцевих мешканців не отримують доступу до формування порядку денного своїх населених пунктів - прийняті Кабміном постанови щодо відновлення не мають механізму залучення представників громадськості до процесу ухвалення рішень. 

Також громадська організація послідовно працює в коаліції «На лінії зіткнення», що об’єднала ще до повномасштабного вторгнення активістів з населених пунктів прифронтової Луганщини та Донеччини. 

«В коаліції хочемо бути, бо бачимо, що багато хто хоче повернутися. Зараз про це складно говорити, бо в Авдіївці руїни. Але точно ми можемо бути корисними на етапі планування та формування певних документів, якщо вони стосуватимуться культури, освіти, просвіти», - пояснює голова ГО Євгенія Васильєва.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Донеччина #Авдіївка #Силаідей #ГО
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...