• Головна
  • Житлові права переселенців: що дасть новий Закон
15:27, Сьогодні

Житлові права переселенців: що дасть новий Закон

За оцінками Світового Банку, Кабінету Міністрів України, Єврокомісії станом на початок 2024 року у понад 3 400 000 українців повністю або частково зруйноване житло.

За оцінками Київської школи економіки, ця цифра становить 4 000 000 українців, - повідомляє ГО "Донбасс SOS", аналізуючи прийнятий ВР Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення житлових прав внутрішньо переміщених осіб», опублікований 5 грудня 2024 року, який набере чинності 5 березня 2025 року.

Зокрема, Закон передбачає створення правових механізмів для забезпечення ВПО житлом та ефективного використання наявних ресурсів нерухомості.

Юристи нагадують, що статтею 48Конституції України  встановлено, що кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Метою законопроекту є проведення всеукраїнської інвентаризації (обстеження) об’єктів нерухомого майна державної, комунальної та, за згодою власника, приватної форми власності, які можуть бути використані для забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом. За результатами якої буде отримана реальна картина вільних об’єктів нерухомості, придатних для проживання внутрішньо переміщених осіб.

Основні моменти прийнятого Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення житлових прав внутрішньо переміщених осіб»:

1. Створення Інформаційної бази даних

Однією з ключових пропозицій є створення Інформаційної бази даних об’єктів нерухомого майна для проживання ВПО, яка має стати важливим інструментом у вирішенні житлових проблем внутрішньо переміщених осіб.

  • Інформаційна база даних (ІБД) – це система, яка забезпечує збір, накопичення, облік і захист відомостей про об’єкти нерухомого майна. Вона включатиме земельні ділянки, житлові будинки, квартири, нежитлові приміщення та інші об’єкти, які можуть бути використані для проживання ВПО.
  • Завдання ІБД: надання відкритого доступу до даних про ці об’єкти, що включають технічний стан, розміщення та інші важливі відомості.

2. Призначення та функціонування Інформаційної бази

Інформаційна база даних виконуватиме кілька ключових функцій:

  1. Забезпечення відкритого доступу до даних про об’єкти нерухомості для проживання ВПО.
  2. Подання заявок на проживання внутрішньо переміщеними особами в об’єктах нерухомості.
  3. Залучення фінансування (у тому числі міжнародної допомоги) для покращення умов проживання ВПО.
  4. Прийняття рішень щодо можливості використання певних об’єктів для проживання ВПО.

3. Організація обстеження об’єктів нерухомості

Для збору даних у базу передбачено створення комісій для обстеження об’єктів нерухомості:

  • Координаційні комісії будуть діяти при обласних, Київських міських та державних адміністраціях.
  • Регіональні комісії будуть працювати на рівні районних адміністрацій.

За результатами обстежень складаються акти, які включатимуть такі відомості:

  • Загальні дані про об’єкт нерухомості (наприклад, площа, технічний стан).
  • Кількість осіб, що проживають у приміщенні, та вільних місць для ВПО.
  • Фото та відео об’єкта.

4. Черговість обстеження об’єктів

Обстеження об’єктів нерухомості відбуватиметься за визначеною черговістю:

  1. Гуртожитки
  2. Житлові будинки
  3. Готельні та інші будівлі для тимчасового проживання
  4. Інші нежитлові приміщення та об’єкти нерухомості
  5. Земельні ділянки

5. Оренда майна для ВПО

Законопроект також пропонує спеціальні умови для оренди майна для внутрішньо переміщених осіб:

  • Майно освітніх закладів, що не використовується більше 12 місяців, може бути надано в оренду для проживання ВПО під час дії воєнного стану та протягом трьох років після його припинення.
  • Без аукціону: державні та комунальні підприємства, а також громадські та благодійні організації, які займаються забезпеченням житлом ВПО, можуть отримати державне та комунальне майно в оренду без проведення аукціону.
  • Пільгові умови оренди для цих організацій будуть встановлені урядом, що дозволить знизити фінансове навантаження.

Набуття чинності Законом: Закон набирає чинності з дня, наступного після його опублікування, що дозволяє розпочати реалізацію заходів, передбачених у ньому.

Завдання для Кабінету Міністрів України:

  • Протягом місяця з дня набрання чинності Законом уряд має затвердити план заходів для його реалізації.
  • Протягом двох місяців Кабмін визначить держателя Інформаційної бази даних і забезпечить приведення нормативно-правових актів у відповідність із новим законодавством.
  • Протягом трьох місяців буде забезпечено створення та функціонування Інформаційної бази даних.
  • Також, у співпраці з органами місцевого самоврядування, мають бути утворені та розпочати роботу Координаційні комісії та Комісії з обстеження об’єктів.

Завдання для Фонду державного майна України:

  • У межах місяця після набрання чинності Законом Фонд має надати відомості про об’єкти нерухомості державної власності на рівні областей та міст, а також забезпечити участь у роботі Координаційних комісій.

Рекомендації для органів місцевого самоврядування:

  • Рекомендується забезпечити подання кандидатур до складу Координаційних комісій та їх участь у роботі цих комісій.
  • Органи місцевого самоврядування повинні надати відомості щодо об’єктів нерухомості комунальної власності, які можуть бути використані для забезпечення проживання внутрішньо переміщених осіб.

Координація між органами влади:

  • Здійснення обстеження та внесення даних до Інформаційної бази даних потребує тісної співпраці між центральними та місцевими органами виконавчої влади, а також органами місцевого самоврядування

"Отже, можемо зробити висновки, що державним структурам встановлені чіткі строки для реалізації законопроекту, що стосується забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб. Така чітка організація і співпраця між усіма рівнями влади має забезпечити ефективне вирішення питання надання житла внутрішньо переміщеним особам. Якщо у вас залишилися питання, звертайтеся на Гарячу лінію нашої організації 0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні), або напишіть в онлайн приймальню юристів за посиланням. Також ви можете зв’язатися з нами через Viber, WhatsApp або Telegram за номером 093 500 69 18", - пропонують у ГО "Донбас SOS".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ВПО #житло #переселенці
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Все, що важливо для переселенців з Луганщини, - гуманітарна допомога, програми для отримання житла, пенсії тощо. Успішні історії внутрішньо переселених осіб
Оголошення
live comments feed...