Житло для переселенців: юристи розповіли, якими державними та благодійними програмами ВПО можуть скористатися у 2025 році
Вирішення проблеми забезпечення житлом мільйонів переселенців - вже багато років одна з головних проблем країни. На жаль, сьогодні під час повномасштабної війни держава явно не може забезпечити всіх ВПО постійним та якісним житлом. Але все ж існують різні програми, які допомогають вирішувати проблему, як з придбанням, так і орендою житла переселенцями.
Відповісти на актуальні питання по вирішенню житлової проблеми внутрішньо переміщених осіб ми попросили юристів "Донбасс SOS" Богдану Гончар та Михайла Фоменка.
(Юристка Богдана Гончар)
(Юрист Михайло Фоменко)
- Що змінилось у 2025 році для пересенців у питанні забезпечення житлом? Можливо, запрацюють нові програми?..
- У 2025 році в Україні стартував експериментальний проєкт щодо надання субсидій на найм житла для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), який поширюється на дев'ять областей: Чернігівську, Сумську, Харківську, Запорізьку, Миколаївську, Дніпропетровську, Луганську, Донецьку, Херсонську (звісно, крім територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або ТОТ). В подальшому його мають поширити на всю територію України.
Зміни в державній програмі забезпечення житлом ВПО передбачаються Постановою Кабінету Міністрів України № 1565 від 15 грудня 2024 року ( далі – Постанова №1565 )
Згідно з Постановою № 1565,держава продовжує підтримку внутрішньо переміщених осіб (ВПО), надаючи субсидії на оренду житла. Це рішення стосується осіб, які були змушені залишити території, де ведуться бойові дії або перебувають під тимчасовою окупацією.
Основні положення та вимоги до кандидів - переселенців:
1.Субсидія на оренду житла:
- ВПО можуть отримати субсидію на оренду житла, якщо їх витрати на оренду перевищують 30% їхнього доходу.
- Субсидія надається на термін до одного року, з можливістю продовження на ще один період (до 6 місяців).
2. Підтримка орендодавців:
- Також передбачається компенсація наймодавцям частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Це стимулює орендодавців до підписання офіційних договорів оренди з ВПО.
Для отримання субсидії на оренду житла ВПО повинні подати наступні документи:
Заяву на отримання субсидії.
Докази доходу (довідка про доходи за останні 3 місяці).
Оригінал договору оренди житла, що укладений із власником.
Копія паспорта та ідентифікаційного коду.
Документи, що підтверджують статус внутрішньо переміщеної особи (довідка про ВПО)
Особливості виплат:
Субсидія на оренду житла виплачується безпосередньо орендодавцю, що дає додаткову гарантію для власників житла.
У разі, якщо витрати на оренду житла не покриваються субсидією, ВПО зобов'язані доплатити залишок.
Умови для подовження субсидії:
Для продовження субсидії на наступний період (до 6 місяців) потрібно подати повторну заяву та підтвердити зміни в доходах та витратах
Резюмуючи, можна зазначити наступне, що Постанова № 1565 надає важливу підтримку для ВПО, зокрема через субсидії на оренду житла. Важливим моментом є підтримка орендодавців через компенсацію податків, що стимулює створення офіційних орендних договорів. Для отримання субсидії необхідно подати відповідний пакет документів, що включає заяву, довідку про доходи та документи, що підтверджують статус ВПО.
Житло для ветеранів
- Ще перед війною, була прийнята програма забезпечення житлом переселенців ветеранів війни, потім вона була призупинена, яка зараз ситуація?
- Щодо програми забезпечення житлом для ветеранів війни та внутрішньо переміщених осіб, яка була призупинена після початку війни, можна зазначити, що питання житла залишається однією з найбільш актуальних проблем сьогодення. Міністерство у справах ветеранів активно працює над вирішенням цього питання, зокрема через співпрацю з іншими державними органами.
У 2024 році затверджено розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за житло для певних категорій осіб, зокрема для ветеранів війни та внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Ця програма була призупинена на певний час через початок війни, але зараз відновлена з новим фінансуванням. Зокрема, в рамках цієї програми, як зазначив в своєму телеграм каналі представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук ( посилання - https://t.me/tmelnychuk/5285 ) передбачено 895 млн. 867 тис. гривень на компенсацію житла для ветеранів війни з інвалідністю I-II групи та осіб, які брали участь у бойових діях, а також 3 млрд. 228 млн. гривень для ВПО, які потребують поліпшення житлових умов. Це є важливим кроком у вирішенні житлового питання для цих категорій громадян, зокрема з огляду на актуальність проблеми житла в умовах війни.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2024 року (посилання - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1285-2024-%D1%80#Text ), затверджено перерозподіл бюджетних видатків та розподіл субвенцій на виплату грошової компенсації за житло для ветеранів війни та внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
Програма, яка раніше була призупинена, відновлена з наданням фінансування у 2024 році:
Для ветеранів війни з інвалідністю I-II групи, що постраждали внаслідок війни та потребують поліпшення житлових умов, передбачено субвенцію в розмірі 276,36 млн гривень.
Для внутрішньо переміщених осіб, які брали участь в антитерористичній операції або захищали суверенітет та територіальну цілісність України і визнані інвалідами війни III групи або учасниками бойових дій, передбачено субвенцію в обсязі 124,81 млн гривень.
Це фінансування забезпечить виплату грошових компенсацій для покращення житлових умов для зазначених категорій осіб, що стало актуальним через потребу вирішення житлових проблем, зокрема для тих, хто постраждав внаслідок війни чи був змушений покинути свої домівки.
Таким чином, хоча програма була призупинена на деякий час через обставини війни, тепер вона відновлена з додатковим фінансуванням, що свідчить про продовження державної підтримки ветеранів та ВПО у питаннях забезпечення житлом.
Житлові програми для переселенців
- Які зараз існують пільгові програми для ВПО, наскільки вони реалістичні для пересічних переселенців за фінансовими умовами?
- Наразі існує певна кількість житлових програм. Частина з них передбачає отримання житла у власність, інші - надання тимчасового житла чи допомогу в оплаті вартості оренди чи комунальних послуг.
Є-оселя - це державна програма іпотечного кредитування житла, яка запрацювала у жовтні 2022 року. За інформацією, опублікованою на сайті Укрфінжитло за 2024 рік, програмою скористалося понад 8,5 тисяч українських родин, а обсяг виданих кредитів перевищив 14,6 мільярдів гривень. Внутрішньо переміщені особи входять до переліку категорій, які можуть взяти участь в програмі, проте їх кількість відносно невелика - за 2024 рік це приблизно 3% від загальної кількості осіб, які стали учасниками програми.
Програма передбачає процентну ставку для ВПО у розмірі 7% та досить велику суму, яку потрібно сплатити як перший внесок: до 26 років - не менше 10%, після - не менше 20%. Також, є певні обмеження на вибір нерухомості - це переважно нові будівлі не старше 10 років.
Необхідність значного першого внеску, нажаль, знижує кількість осіб, які мають можливість скористатися програмою і відповідають всім її вимогам.
Подати заявку на участь в програмі можливо через портал “Дія”, зокрема через мобільний додаток.
Ми висвітлювали цю програму в наших публікаціях, зокрема: https://www.donbasssos.org/government-mortgage/
Програма надання пільгового іпотечного кредиту на придбання житла під 3% від Держмолодьжитла за рахунок коштів гранту, наданого Урядом Німеччини через Кредитну установу для відбудови (KfW)
Реалізується з 2021 року. Передбачає менший розмір першого внеску - не менше 6%. Відбір переможців відбувається шляхом рандомного відбору з числа учасників програми. Обмеження щодо вибору нерухомості - житловий будинок має бути прийнято в експлуатацію не більше ніж 50 років тому чи реконструйовано не більше ніж 35 років тому. Можна відзначити, що загальний розмір фінансування програми відносно невеликий, при цьому кошти від повернення старих кредитів направляються для фінансування придбання житла новими переможцями. Вже декілька місяців відбір переможців не відбувається (зазвичай проводився щомісяця).
Подати заявку на участь у програмі можливо шляхом подання заяви до Держмолодьжитла або через портал “Дія” за наявності технічної можливості.
Матеріал на нашому сайті (з моменту публікації було внесено деякі зміни у порядку): https://www.donbasssos.org/ipoteka-3-vpl/
Житловий фонд для тимчасового проживання ВПО
Передбачає створення в кожній громаді окремого житлового фонду, який надається ВПО безоплатно за умови сплати комунальних послуг. Треба відзначити, що рішення про створення такого житлового фонду та його фінансування приймається кожною громадою самостійно, тому ситуація з наявністю житла та його якістю може відрізнятися в різній місцевості.
Для визначення черговості надання житла використовується бальна система - бали нараховуються в залежності від наявності в складі сім’ї певних пільгових категорій, дітей, пенсіонерів тощо. Для постановки на чергу потрібно звертатися до ЦНАПу або органу місцевого самоврядування у відповідній громаді.
Договір укладається строком на 1 рік з можливістю продовження в разі, якщо причини, що обумовили переміщення не зникли.
Матеріал на нашому сайті (з моменту публікації було внесено деякі зміни у порядку): https://www.donbasssos.org/bezkoshtovne-zhytlo-vpo/
Місцеві програми надання підтримки ВПО, програми благодійних та міжнародних організацій, а також веб ресурс “Прихисток”.
Органи місцевого самоврядування можуть приймати локальні програми підтримки ВПО, зокрема надання житла чи грошової допомоги, облаштування місць тимчасового проживання (МТП) тощо. Наявність таких програм залежить від активності місцевого самоврядування і значно відрізняється в різних місцевостях.
На території громад допомогу у вирішенні житлових питань також можуть надавати благодійні та міжнародні організації, які затверджують та фінансують власні програми. Зазвичай вони охоплюють певні районі чи громади, в яких діють їх працівники.
Веб-ресурс “Прихисток” дозволяє розміщувати оголошення про бажання безоплатно розмістити своєму житлі ВПО як на території України, так і за кордоном на сайті https://prykhystok.gov.ua/ За допомогою такого ресурсу ВПО можуть в реальному часі бачити наявність пропозицій щодо надання житла в певній місцевості та зв’язатися з автором для з’ясування деталей.
Власники житла, які безкоштовно розміщують ВПО (в тому числі з використанням “Прихистку”), можуть отримати грошову компенсацію від держави на оплату комунальних послуг. Сума компенсації за кожен людино-день становить 14,77 гривень.
Заява про бажання розміщувати ВПО подається власниками (орендарями, спадкоємцями) разом з представником сім’ї ВПО до органу Пенсійного Фонду в паперовій або електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України з використанням електронного підпису)
Матеріал на нашому сайті, в тому числі з переліком МТП, інформацією щодо них та контактними даними: https://www.donbasssos.org/temporary_housing/
Субсидія на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб
Програма почне діяти з лютого 2025 року. На даний час її було розширено на всю територію України. Родини ВПО матимуть право на субсидію, якщо витрачають на найм (оренду) житла понад 30% своїх сукупних доходів. Якщо родина має доходи менші, ніж 2 прожиткових мінімумів на одну особу (5840 грн станом на 2025 рік), то субсидія покриватиме вищий відсоток вартості оренди. Також держава компенсуватиме частину податку на доходи фізичних осіб власникам такого житла.
Обов’язковою умовою оформлення субсидії є наявність договору між орендодавцем, який здає своє житло в оренду, та орендарями, тобто ВПО, які винаймають житло.
Субсидія буде надаватися ВПО, які не отримують допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, відповідно до Постанови КМУ № 332 від 20.03.2022 року https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/332-2022-%D0%BF
Хто може бути учасниками житлових програм
- Наскільки у реальності переселенці можуть бути учасниками цих програм, які перешкоди існують, як їх подолати?
- Якщо ВПО відповідають умовам, передбаченим кожною конкретною програмою, вони можуть бути учасниками.
Для переважної більшості вказаних програм основними умовами участі є відсутність у ВПО житла на територіях, де немає бойових дій, а також їх переміщення з територій, де бойові дії наразі не завершено (крім державної програми надання тимчасового житла).
Для кредитних програм вибір житла також обмежено лише територіями, де немає бойових дій.
Для участі в них важлива наявність офіційного доходу, а також вік особи - зазвичай строк надання кредиту обмежується граничним віком боржника (65-70 років), а від цього залежить розмір щомісячної виплати на його погашення.
Також, кредитні програми передбачають сплату першого внеску. Не всі сім’ї ВПО мають необхідну вільну суму коштів “на руках”, щоб його сплатити.
Основною ж проблемою при вирішенні житлового питання ВПО є недостатність фінансування. На даний час кількість осіб, які потребують того чи іншого виду підтримки для забезпечення житлом, значно перевищує як можливість держави їх забезпечити, так і можливості органів місцевого самоврядування, благодійних та міжнародних організацій.
Також проблемним моментом можна зазначити нерівномірність розподілу наявного житла, МТП та програм підтримки по території України. В певних районах прикладається значно більше зусиль для створення можливостей для ВПО, ніж в інших. В результаті, деякі ВПО стикаються або з відсутністю дієвих механізмів у вирішенні житлового питання (а часто і пов’язаних з ним питань пошуку роботи, доступу дітей до освіти, доступу до медичних послуг тощо), або з необхідністю переїзду в інше місце.
Низька обізнаність щодо своїх можливостей також є великою проблемою. Дуже часто ВПО не мають актуальної інформації про наявність програм по забезпеченню житлом чи інших можливостей, які пропонує держава, органи місцевого самоврядування чи місцеві організації, навіть якщо вони доступні за її місцем проживання. Органи місцевого самоврядування, нажаль, часто не систематизують інформацію про такі можливості на їх території і не надають її ВПО або роблять це формально та неефективно. Належне інформування і створення ефективних та доступних каналів комунікації з ВПО в значній мірі допомогло б у вирішенні цього питання.
- Є приклади, коли після евакуація з прифронтових територій люди повертаються до своїх, іноді навіть зруйнованих домівок, бо у них немає можливості платити за житло. Куди можна звернутися людині за допомогою, які попала у подібну кризову ситуацію?
- В принципі, відповідь на це питання було надано в попередньому пункті - якщо людина не має інформації про її можливості, можна порадити активно її шукати: звертатися як до органів місцевого самоврядування, так і самостійно шукати інформацію, наприклад на сайтах органів державної влади, місцевого самоврядування чи організацій, які надають підтримку. Цікавитися, що відбувається в громаді, де вони проживають та розглядати можливості подальшого переміщення, якщо там склалися несприятливі умови. Також наразі існує велика кількість організацій, до яких можна звертатися за консультацією щодо своїх прав та необхідних дій. Іноді, життєві ситуації людей потребують цілого комплексу дій для вирішення проблеми.
Якщо у наших співгромадян виникають проблеми чи вони потребують консультації щодо їй прав та можливостей, вони можуть звертатися на гарячу лінію нашої організації 0800309110 або в месенджери за номером 0935006918 для консультації.
"Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО "Інститут масової інформації" в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network".