• Головна
  • Вибори під час війни: так чи ні?
Політична реклама
17:00, Вчора

Вибори під час війни: так чи ні?

Політична реклама
Вибори під час війни: так чи ні?, фото-1

Україна перебуває у складній ситуації — війна триває, але питання зміни політичного керівництва стає дедалі актуальнішим. Чи можливі вибори під час війни? В новій дискусійній програмі PRОПЛАН ПЕРЕМОГИ на каналі PRO:UA у гостях в модератора Юрія Коновальчука це питання обговорили публіцист, головний редактор порталу і ютуб-каналу «TRIGGER MMA» Анатолій Якименко та ідеолог і журналіст Олесь Доній.

На думку Анатолія Якименка, говорити про вибори – вже на часі, тому що вже збігли аванси і терміни довіри до Володимира Зеленського.

«Адже немає не логічного, ні переможного завершення війни. Ми вперше стоїмо перед проблемою проведення виборів під час бойових дій в країні. У нас немає стану війни, а є воєнний стан. До 2022 року воєнний стан у нас був в Луганської та Донецької областях. І вибори у 2019 та 2020 роках все ж таки проводилися», - зазначив експерт.

Він вважає, що всі вибори які проходили в України раніше – це були розваги мирного часу, коли сподіваючись на оновлення, українці мали надію отримати кращу якість влади.

«Ми повинні переглянути саму суть виборів. Виборам повинен передувати політичний процес, мають бути сформовані публічні претензії до Володимира Зеленського і сформований порядок денний виборів. Він має бути з одного пункту – це «президент перемоги», а не «президент миру» чи «президент заморозки». Адже, якщо переможе «президент миру», як це було в 2014 та 2019 роках - ми розрахуємося ще більшою війною і більшими втратами», - підкреслив Анатолій Якименко.

Його співрозмовник Олесь Доній відмітив, що відсутність виборів грає на руку агресора і шкодить державі.

«Відмова від демократичних процедур – виборів, обмежень в медійному просторі, вільного пересування тощо - наносить удар в спину українській державі. Це найбільша допомога путіну зсередини України, яку можна уявити – більша ніж відсутність дронів або демографічного ресурсу. Саме тому в Громадській ініціативі «7 кроків до Перемоги» одною з вимог є повернення до демократичних процедур в країні, в тому числі й до виборчих процесів», - підкреслив Олесь Доній.

Він звернув увагу на те, що в публічній риториці влади зникла теза, що «Україна захищає демократію в усьому світі».

«Чому так? А тому що як можна захищати демократію не будучи демократичною країною, відмовившись від виборів? І на Заході це помітили. Росія – це автократична, свавільна модель зневаги до людини. Український проєкт протягом століть пропонував альтернативу – ми за демократію, за повагу до особистості. А чим же ми зараз відрізняємося? Тільки мовою? Тобто україномовний авторитарний проєкт проти російськомовного авторитарного проєкту? С початку незалежності ми завжди перемагали їх в конкуренції проєктів. Ми розуміємо, що вибори і демократія іноді виносять на поверхність не найкращі кадри. Коли провладні експерти та журналісти волають, що вибори приведуть до влади якихось проросійських кандидатів – вони не вірять в український вільний народ. Тобто йти в окопи, захищати країну, вмирати – громадянам можна, а вибори проводити не можна, бо ці самі громадяни виберуть януковичей-медведчуків. Але у нас була змагальність: ми їх обирали і переобирали на відміну авторитарних росії та Беларусі. І це ми зараз втратили», - зазначив Олесь Доній.

На його думку, відсутність виборів відбувається через змову політичних еліт в Україні.

«Президент і депутати стають вигододобувачами від війни, адже вони стають довічними. А суспільству кажуть, що поки війна – вибори неможливі. А українець відчуває, що він не може впливати на державу жодним чином. У нього вкрадена можливість сказати «ні» тому чи іншому політику. І це руйнівний процес для самої держави. Відсутність виборів протягом 2-3 років загрожує можливостю воєнного перевороту. І це буде в інтересах путіна. Тому не можна доводити до військового заколоту. В росії категорично проти виборів в Україні, адже чим довше їх не буде, тим більше шансів, що Україна вибухне зсередини. Їм потрібні не вибори, а можливість закидати нам, що у нас немає демократії», - підкреслив Олесь Доній.

Він впевнений, що потрібно змінювати виборче законодавство, тому що вибори за діючим законодавством будуть небезпечними і несправедливими.

«Держава на виборах має забезпечити безпеку і справедливість: безпеку при голосуванні, можливість проголосувати тим, хто в окопах, хто виїхав за кордон. За діючим законодавством це неможливо. Тому його треба не тільки міняти, а й готувати. Можна збільшити термін для голосування, щоб це відбувалося не в один день, ввести ротаційну систему для тих, хто в окопах, збільшити варіативність голосування – проголосувати поштою, додати мобільні групи. Потрібно прибрати матеріальну несправедливість, коли кандидатом в президенти може стати лише мільйонер. Зміна законодавства - це довгий процес, але їм навіть ніхто не займається. Це треба робити негайно», - зазначив експерт.

Анатолій Якименко додав, що для проведення виборів під час воєнного стану може бути задіяна так звана воєнна демократія.

«Під час війни ми маємо розглядати варіанти воєнної демократії. І так як ми вирішемо так і буде. Наприклад, якщо вирішимо, що приймати участь у виборах мають ті, хто залишився в Україні – то це й буде елементом такої воєнної демократії», - зазначив публіцист.

Зеленський отримав під час воєнного часу такі інструменти, яких не мав жоден президент. І з кожним місяцем він їх використовує все активніше і не на користь свободи слова і демократії.

Завершуючи ефір, Олесь Доній підкреслив, що Україна не повинна ставати на авторитарні рейки, адже це – шлях до програшу.

«В протистоянні з росією Україна може зберегтися лише як альтернатива – краща, демократичніша, прогресивніша. Якщо ми будемо такою ж авторитарною країною як росія – це шлях до програшу. Вибори – це шлях збереження України!», - резюмував Олесь Доній.

Повна версія програми: https://www.youtube.com/watch?v=7yuaYC6oB1c

Підтримати Громадську петицію «Народний референдум: 7 кроків до перемоги!»: https://petition.fb.ua/uk

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...